OGŁOSZENIE
KONFERENCJA „XXII DNI ARABSKIE. JEDNOSTKA – SPOŁECZEŃSTWO – NARÓD”, 15-16 MAJA 2025, WSMIP UŁ
Coroczna, multidyscyplinarna konferencja organizowana już po raz 22. na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ stanowi okazję do dyskusji nad zjawiskami i tendencjami obecnymi w regionie Bliskiego Wschodu oraz w innych częściach świata islamu.
Przykładowymi obszarami refleksji podejmowanej w ramach wystąpień mogą być między innymi:
Procesy polityczne i gospodarcze w regionie, a także ich szersze konsekwencje międzynarodowe. W jakim stopniu skomplikowana sytuacja geopolityczna na Bliskim Wschodzie wpływa na ogólnoświatowy ład? Jakie czynniki decydują o podejściu władz poszczególnych państw regionu do kształtowania polityki międzynarodowej? Jaka jest ich pozycja i rola do odegrania w stosunkach z globalnymi mocarstwami, a także z NATO czy Unią Europejską? Jakie globalne i lokalne reperkusje niesie ze sobą eskalacja działań militarnych w regionie? Dokąd prowadzi rywalizacja polityczna wewnątrz świata arabskiego? Czy pokój na Bliskim Wschodzie jest możliwy i jaką cenę trzeba za niego zapłacić?
Zjawiska społeczne takie jak kryzysy humanitarne, ruchy obywatelskie czy kontrkulturowe, kwestie zarówno rozumienia, jak i ochrony praw człowieka, praw kobiet czy mniejszości. Jak wygląda rzeczywista sytuacja mieszkańców państw obszaru MENA na tle – z jednej strony – oficjalnie głoszonych reform i polityki ukierunkowanej na modernizację, z drugiej – autorytarnych rządów represjonujących obywateli?
Kultura, sztuka i media. W tym obszarze mieści się zarówno refleksja nad działalnością bliskowschodnich artystów i treścią ich dzieł (literackich, performatywnych, audiowizualnych czy muzycznych), ich postawą wobec zjawisk społecznych czy politycznych, ale także nad warunkami, w jakich tworzą, stosunkiem władz do ich pracy, stopniem wolności artystycznej czy wpływem działalności artystycznej na rozmaite procesy zachodzące w otoczeniu twórców. Jak na Bliskim Wschodzie funkcjonują mass media, do kogo należą, jaki wpływ mają na procesy społeczne?
Zachęcamy wszystkich, którzy podejmują naukową refleksję nad światem arabsko-muzułmańskim – politologów, historyków, socjologów, kulturoznawców, medioznawców czy badaczy religii, a także studentów i doktorantów – do przedstawiania swoich bieżących badań podczas XXII Dni Arabskich.
Przewidziany poczęstunek w czasie przerw kawowych oraz publikacja pokonferencyjna
(recenzowany ebook wydany afiliowany przy UŁ).
Zgłoszenia przyjmujemy do 15 marca 2025 za pośrednictwem formularza online:
Opłata konferencyjna 200 zł - po zaakceptowaniu referatu.
Komitet organizacyjny:
Dr hab. Marta Woźniak-Bobińska, prof. UŁ – kierownik konferencji
Prof. zw. dr hab. Marek M. Dziekan
Dr hab. Izabela Kończak, prof. UŁ
Dr Ewa Linek
Mgr Bartosz Kurowski – I sekretarz konferencji
Mgr Jacek Małecki – II sekretarz konferencji
W razie pytań prosimy o kontakt z sekretarzem konferencji: bartosz.kurowski@edu.uni.lodz.pl